تبلیغات
کلاس ده اومیها - معرفی رشته ریاضی
کلاس ده اومیها
راحت یاد بگیر اسوده امتحان بده

آرشیو

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

معرفی رشته ریاضی

ریاضیات هنری است باستانی و از همان آغاز از جمله ذهنی ترین و در عین حال علمی ترین تلاش آدمی بوده است ریاضیات عموماً مطالعه الگوی ساختار تحول و فضا تعریف شده است به صورت غیر رسمی تر ریاضی مطالعه اعداد و اشكال است .ریاضیات زبانی خاص دارد كه در آن به جای كلمات و علائم نقطه گذاری از علائم و نمادها استفاده می شود و در منظر صاحبان فكر، تحقیق بدیهیات «ساختارهای  مجرد» تعریف شده و با استفاده از منطق و  نماد سازی ریاضی می باشد.

ریاضی دانان بزرگ در تكامل فكر علمی و فلسفی آدمی نقشی ایفا كرده اند كه اهمیت آن از نقش دانشمندان علوم دیگر و فلاسفه ی بزرگ كمتر نیست ، ریاضیات به عنوان یك رشته مادر ، دارای اهمیت فراوان است و با طبع تاریخ آن و اثری كه شرح حال این دانش بشری بر نسلها می گذارد دارای اهمیت است. توجه ما در زمان حال به خصوص ریاضیات جدید است و مقصود از آن عبارت است از افكار ساده و بزرگی كه راهنمای ریاضی دانان قرون اخیر بوده است در عصر حاضر نیز چه در پیشرفت ریاضیات ، چه در تكامل دانش خلاق و چه در زندگی عادی اهمیت قاطع دارند كه یگانه عمل ریاضیات كه آنرا «خادم العلوم» نامیده اند خدمت به علوم دیگر و كوشش در پیشرفت آنها می باشد بر این دانش نام دیگر «ملكه ی علوم» نیز اطلاق می شود.

حقیقت آن است كه همه ی مأموریت و وظیفه ی علم پیش بردن صنایع و فنون نمی باشد بلكه در واقع علم ، در اعماق جهان وسیعی بسیاحت و اكتشاف می پردازد كه سیر در آن بهیج عنوان و بقیمت بزرگترین كوشش های فكری برای موجودات بشری عادی ممكن نیست و ارتباطی با موجودیت مادی ندارد در این سیر و سیاحت به چیزهائی نزدیك خواهیم شد كه به قضاوت ریاضی دانان بزرگ ارزش فهمیدن و توجه دارند و شایسته ی آنند كه از نظر زیبایی خاص خویش مورد علاقه و محبت قرار گیرند.

«دالا مبر» دانشمند بزرگ ریاضی به مشكلات خویش توجه داشته ومشكلات مخاطبان خود را نیز به تصویر در می آورد.به دانشجویان صاحب وجدان و علاقمند چنین نصیحت می كند كه چندان در پی فهم آنی  مشكلات نباشید بر روی نكات بیش از حد متوقف نشوید و چنین نوشته است «پیش بروید و فهم موضوع در پی شما خواهد آمد»خلاصه موضوع اگر ضمن مطالعه ی كتاب دستوری یا شكلی و یا بیانی مسئله ای به نظرتان مشكل رسید بهتر است از آن قسمت صرف نظر كرده و پیش برید و مطمئن باشید كه مطالب جالب دیگری در معرض استفاده و تفكر قرار می گیرد. محصلینی كه در رشته ریاضی تحصیل می كنند نمود موسوم به «پیشرفت بطئی » و جذب نا خود آگاه مسائل را می شناسند. اول بار كه شخص در ریاضی ، موضوع جدیدی را مورد مطالعه قرار می دهد جزئیات مسائل بیش از حد متعارف به نظر می رسند و به وضع نا امید كننده ای مغلق و پیچیده به نظر می آیند و در ذهن مطالعه كننده آثاری هماهنگ و شایسته از آنها باقی نمی ماند . لیكن اگر بعد از كمی استراحت بار دیگر به همان مطالب مراحعه كند مسائل روشنتر به نظر می رسند چنانكه گوئی همچون پیشرفت شیشه ی عكاسی در حین ظهور ، هر جزوی از جزئیات ارزش واقعی خود را آشكار كرده و مقام حقیقی خویش را اشغال نموده است. تنها چیزی كه لازم است به آن توجه كنیم آن است كه مطالب را با توجه و علاقه مطالعه كنیم تاریخ آینده بر اساس گذشته رقم می خورد و تجربه گذشته را به همراه دارد و در این تأثیر پذیری دارای جنبه های مثبت و شگرفی است كه بذر آن در نوجوانی كاشته می شود تا به عنوان كاربرد انتقال و پیشبرد مرزهای دانش ریاضی آینده به آن نگریسته  وتأمل كننده كاشت این بذر به عهده شما معلمین علم ریاضی بوده و با دست شما پرورش می یابد.

ماهیت رشته ریاضی محض و كاربردی

ریاضیات تاكنون از چهار دوران بزرگ عبور كرده است. اول دوران بابلی ها دوم دوران یونانی ها، سوم عهد نیوتن و بالاخره عصر حاضر كه از حدود 1800 سال پیش از میلاد شروع شده است و هنوز ادامه دارد و قضاوت صلاحیت آن را دوره ی طلایی ریاضیات نام نهاده اند امروز وضع به همین منوال است و شاید به همین دلیل در رشته ریاضی با دو گرایش محض و كاربردی روبه رو هستیم و ریاضی دانان از نظریه های ریاضی ، روشهای محاسبه ، آلگوریتمها و آخرین دستاوردهای رایانه ای برای حل مسائل اقتصادی ، مهندسی ، فیزیك و تجاری استفاده می كنند . رشته ریاضی در سطح دانشگاهی دارای دو گرایش كاربردی و محض است ریاضی كاربردی و محض این دو گروه كاملاً از یكدیگر قابل تمایز نبوده واغلب با یكدیگر همپوشانی دارند و البته این دو گرایش تقریباً در 16 یا 17 واحد درسی با هم تفاوت داشته و خیلی با هم بیگانه نیستند. ریاضی دانان محض (نظری) با گسترش مبانی جدید و تشخیص روابط كشف نشده میان قوانین موجود ریاضی باعث گسترش دانش ریاضی می شود اگر چه آنان به دنبال گسترش دانش پایه بوده بی آنكه لزوماً موارد كاربردی آنرا بررسی كنند چنین دانش مطلقی نوعی راهبرد مفید در ایجاد و پیشبرد بسیاری از دستاوردهای مهندسی و علمی بوده است گرایش محض نسبت به كاربردی كمی سخت تر بوه و درس های تخصصی سنگین تری دارد رشته ای بسیار جالب و درسهای بسیار لذت بخشی دارد توپولوژی عمومی كه درباره ی یك فضای خاص به نام فضای توپولوژیك است و با یك سری تعاریف مشخص شده و سپس ویژگی های حیرت انگیز این فضابیان می شود. درس جبر 2 ، جبر خطی ، هندسه ، دیفرانسیل موضعی از درس های بسیار شیرین دیگر در این گرایش (ریاضی محض) است . رشته ریاضی محض در مقطع لیسانس در كشور ما بازار كار زیادی ندارد و به جرء تدریس، برخی از بانك ها و برخی از موسسات محدود است و یكی از كاربردهای این رشته در FBI برای نگهداری اثر انگشت مجرمان است این كار توسط نرم افزارهایی انجام می شود كه یكی از پیش نیازهای آن درس جبر خطی است و یكی دیگر از جنبه های حیرت انگیز این رشته در مبحث بسیار جالب فراكتالها است .

ریاضیات كاربردی تنها وجهی از یك جواهر بزرگ است. ریاضیات كاربردی را عموماً به شاخه ای از ریاضی می گوییم كه كاربرد علمی مشخصی داشته باشد.از طرفی ریاضی دانان كاربردی با بهره گیری از نظرات و روشهای ریاضی مانند روشهای محاسبه و مدل سازی ریاضی به فرمولبندی و حل مسائل عملی در امور تجاری ،دولتی ، مهندسی وعلوم اجتماعی ،فیزیك و امور مربوط به زندگی می پردازند. امكان دارد ریاضی دانان كاربردی  كه دست اندر كاران تحقیق و گسترش صنعتی هستند با حل مسائل باعث ایجاد یا تقویت روشهای ریاضی شوند، گروهی از ریاضی دانان به نام رمز یاب به تجزیه و تحلیل و كشف سیستمهای رمزی می پردازند كه به صورت كد بوده از طریق آنها اطلاعات نظامی ، سیاسی ، مالی یا اجرایی و قانونی رد و بدل می شود. ریاضی دانان كاربردی با یك مسأله كاربردی شروع كرده ، اجزای تفكیك شده عملیات مورد نظر را در فكرمجسم می كنند و سپس اجزا را به متغیرهای ریاضی تبدیل   می كنند.

ریاضی دانان غالباً با نمونه سازی توسط راه حلهای فرعی به وسیله رایانه به تجزیه و تحلیل روابط میان متغیرها می پردازند. بسیار پیش می آید كه ریاضی دانان كاربردی برای دستیابی به راه حلهایی در مسائل گوناگون با افراد دیگر شاغل در سازمان همكاری كنند آنها اغلب جزئی از یك تیم متشكل از متخصصین علوم مختلف كه ممكن است شامل اقتصاد دانان ، مهندسان و افراد دیگر باشد .اكثر افرادی كه دارای مدرك لیسانس یا فوق لیسانس بوده كه در صنایع خصوصی كار می كنند باید در زمینه برنامه نویسی رایانه ای از اطلاعات جامعی برخودار باشند چرا كه اكثر محاسبات مسائل پیچیده و مدلسازی ریاضی به وسیله رایانه انجام می شود و افرادی كه استخدام می شوند نه به عنوان ریاضی دان بلكه به عنوان برنامه نویس رایانه،  تحلیل گر سیستم یا مهندس سیستم رایانه ای مشغول به كارند .ریاضی دانان علاوه بر قدرت استدلال كه برای تشخیص آنالیز و به كار بردن مبانی ریاضی در حل مسائل فنی دارند باید از مهارتهای ارتباطی هم برخودار باشند چرا كه ریاضی دانان بایستی در زمینه های مطرح شده با افرادی وارد بحث شوند كه اطلاع كافی ا زعلم ریاضی ندارند. موفق ترین جویندگان كار كسانی هستند كه می توانند مبانی ریاضی را در مسائل واقعی زندگی به كار برده و از مهارتهای ارتباطی ،گروهی و رایانه ای مطلوبی بی بهره مند هستند.

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

این سایت برای اموزش بهتر برای دانش اموزان تاسیس شده است
مدیر وبلاگ : A L

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان